13 tydzień ciąży

Trzynasty tydzień ciąży definitywnie zrywa z kłopotami I trymestru (zastępując je innymi). Wszystko to oczywiście wina hormonów, których poziomy stabilizują się teraz w zupełnie innym punkcie, inaczej oddziałując na organizmy Twój i maluszka. Trochę czasu minie, zanim się do tego przyzwyczaisz.

Co się stanie ze mną?

Nowy układ hormonów sprzyja stabilizacji. Wprawdzie jeszcze przez jakiś czas będą odczuwalne zawroty głowy, ale za to, jeśli nie dopniesz się w spodniach, to raczej ze względu na brzuszek, a nie kolejne fanaberie gruczołów dokrewnych. Ustąpią zmiany nastroju, choć to, na jakim poziomie się zatrzymają, to sprawa w dużej mierze indywidualna. Wszystkie dolegliwości I trymestru mogą ustąpić jak za dotknięciem magicznej różdżki – wieczorem były, a rano znikają. Może to też postępować stopniowo, ale zawsze przynosząc sporą ulgę. Najważniejsze, że wreszcie ciąża przestanie być uciążliwa, a zacznie najwyżej męcząca.

Zmiany u dziecka w 13 tygodniu ciąży

Do tej pory dziecko kształtowało się przede wszystkim zewnętrznie. Oczywiście na tym polu też pozostało to i owo do zrobienia, ale od teraz najważniejsze zmiany będą zachodziły w budowie wewnętrznej. W 13. tygodniu jelita schowają się do brzucha, a nie do pępowiny, samo łożysko rozrośnie się dość znacznie, a o tym, że rozwijają się struny głosowe, dowiesz się dopiero za 27 tygodni. Teraz dziecko ma wielkość dorodnej brzoskwini – jest to jednocześnie ostatni etap, na którym rozwój płodów postępuje podobnie. Od tej chwili rozwój dziecka będzie silnie zindywidualizowany, choć wszystkie dzieciaki przejdą dokładnie przez te same etapy rozwoju.

Zmiany hormonalne i libido

Początek drugiego trymestru to czas, w którym większość kobiet odczuwa podwyższony popęd seksualny. Nie każda z Was wie, ale można go z radością zaspokoić. Dziecko jest chronione przez tak wiele warstw, że nawet najgorętszy seks nie jest w stanie mu zaszkodzić. Wyjątków jest tylko kilka i wszystkie obejmują tylko trzy kategorie przypadków: komplikacje przy poprzednich ciążach (w tym przypadku to zabieg profilaktyczny, bo nie ma pewności, z czego wówczas wynikały trudności), krwawienie (też z racji nieustalonych przyczyn i możliwości rozszerzenia stanu zapalnego) oraz choroby przenoszone drogą płciową (ze względu na bezpieczeństwo dziecka). Warto zresztą zasięgnąć porady lekarza, bo to w gruncie rzeczy sprawa podstawowa.

Zdrowie w ciąży

Kiedy płód rośnie, uciska na różne narządy. Tym razem przychodzi kolej na naczynia krwionośne zaopatrujące nogi. Możesz wykonać delikatne ćwiczenia, które zapobiegną ich drętwieniu: krążenia stóp, lekkie uniesienie nóg – od razu pomoże. Przede wszystkim jednak staraj się nie siedzieć przez cały dzień bezczynnie. Pochodź trochę, bo nawet lekki spacer pomoże Ci zachować lepszą formę i poprawi samopoczucie.

13 tydzień ciąży
5 (100%) 2 głos[ów]