12 tydzień ciąży

Ostatni tydzień pierwszego trymestru to czas dość poważnych zmian, które dotyczą oczywiście dziecka, ale pośrednio wpływają także na to, jak czujesz się Ty. Nie znaczy to wcale, że ustąpią wszystkie przykre dolegliwości, ale pamiętaj, że Twój organizm utrzymuje już nie jedno, ale dwa życia.

Zamiast mdłości – bóle głowy

Pod koniec pierwszego trymestru macica, teraz wielkości owocu pomelo, unosi się w górę, zmniejszając parcie na pęcherz. To na pewno poprawi Ci nastrój. Inna sprawa, że rosnący płód wykazuje coraz większe zapotrzebowanie na cukry i tlen. To może rodzić pewne określone problemy. Przede wszystkim rozszerzające się i zwężające naczynia krwionośne mogą spowodować chwilowe i bardzo nieznaczne spadki ilości tlenu docierającego z krwią do mózgu, a to, choć niegroźne z medycznego punktu widzenia, często prowadzi do zawrotów głowy. Druga sprawa to osłabienie wynikające z niedoboru cukru – jeśli jesz nieregularnie, większość materiałów energetycznych przejmie dziecko – z biologicznego punktu widzenia działa ono jako pasożyt i pobiera większość substancji odżywczych, ale jeśli zabraknie ich zupełnie, to właśnie płód zostanie przez Twój organizm pozbawiony życiodajnej energii, dlatego teraz musisz jeszcze większą uwagę przyłożyć do diety, abyście i Ty, i Twoje dziecko, mieli dostęp do tych substancji, które są Wam potrzebne.

Dziecko dojrzewa

Twarz dziecka się zmienia. Oczy i uszy przesuwają się, by zająć właściwe sobie miejsce, ale jeszcze zmiany zachodzą wewnątrz czaszki – tworzą się synapsy i nowe neurony, a ich sprawność jest natychmiast sprawdzana przez ćwiczenie odruchów. Raczej ich nie poczujesz, ale uczucie motylków w brzuchu jest jak najbardziej usprawiedliwione. Żeby było ciekawiej – dziecko może reagować na Twój dotyk: jeśli dotkniesz brzucha, ono się odwróci, choć Ty tego nie poczujesz. Być może to dlatego, że sześciocentymetrowy płód o wadze ok. 14 gram jest po prostu za mały, żeby go poczuć?

Plan zawodowy – czyli co dalej z moją karierą gdy jestem w ciąży?

Koniec pierwszego trymestru to czas, w którym musisz przygotować się do poważnej rozmowy… z pracodawcą. On też musi wiedzieć, że jesteś w ciąży. Przejrzyj, jakie masz w związku z tym prawa i zastanów się, z którego chcesz skorzystać. Możliwości jest wiele, ale nie jesteśmy portalem prawniczym – zresztą na pewno sama sobie poradzisz, tym bardziej że kobiety w ciąży są w dużym zakresie chronione prawem pracy. Zresztą – szef szefem, ale na pewno ma ludzkie odruchy. Jeśli stresujesz się takimi rozmowami, pamiętaj, że stres zwiększa prawdopodobieństwo omdlenia, szczególnie teraz, kiedy Twój układ krwionośny jest bardzo obciążony – to ma być rozmowa, a nie omdlenie w gabinecie szefa, prawda?

12 tydzień ciąży
Oceń ten post