10 tydzień ciąży

Rany, o co tu chodzi i skąd się to wzięło?! To reakcja wielu kobiet w 10 tygodniu ciąży i wcale nie chodzi o płód, tylko o pewne wyraźne zmiany w ich własnej fizjologii. Spokojnie – to, co widzisz, to tylko naturalne zmiany, które później zanikną.

Co się dzieje z moim ciałem?

Bardzo wyraźną zmianą jest pojawienie się na ciele pod skórą wyraźnej sieci żył, również jeśli wcześniej słabo widoczne były nawet żyły w zgięciu łokciowym. To konieczne, ponieważ w 10 tygodniu ciąży Twój organizm wytwarza dodatkową porcję krwi – zamiast standardowych pięciu litrów, masz teraz 6, 7, a nawet 8 litrów, a wszystko po to, aby wydajniej odzywać płód. Żeby taką ilość krwi przetransportować, muszą ulec rozszerzeniu naczynia krwionośne i właśnie to widać przez skórę. Musisz przywyknąć do tego widoku – zmieni się to dopiero po zakończeniu karmienia piersią.

Jak ma się moje dziecko?

Przede wszystkim organizm dziecka zaczyna już właściwie pracować. Wydzielają się soki trawienne, rączki zginają się w barkach i łokciach, nóżki w kolanach i kostkach, dziecko produkuje też większe ilości moczu (więcej konsumuje, w tym głównie białek potrzebnych do budowy tkanek, a zatem i moczu musi powstać więcej), a jeśli urodzisz chłopca, to jego organizm już teraz, na 30 tygodni przed porodem, zaczyna produkcję testosteronu.

Umów się na wizytę u lekarza

Druga wizyta u lekarza przypada na czas między 12 a 16 tygodniem ciąży (oczywiście dotyczy to sytuacji, w których nie pojawiają się wskazania do wcześniejszej wizyty), więc w 10 tygodniu możesz już umówić się z lekarzem. Sama zresztą będziesz już na tyle dobrze znała swoje objawy, że będziesz umiała wytypować trafnie, czy lepiej będzie iść w 12 tygodniu, czy w 16. W czasie drugiej wizyty, jeśli zostanie wykonane USG (nawiasem mówiąc, badania tego nie należy wykonywać zbyt często, bo są nieznane jego długofalowe skutki), będziesz mogła zobaczyć swoje dziecko, a może też posłuchać bicia jego serca na Dopplerze.

Aktywność w ciąży

10 tydzień ciąży to ten czas, w którym wykonywanie pewnych form aktywności może powodować dyskomfort. Dobrze będzie, jeśli porozmawiasz z lekarzem o tym, co możesz, a czego nie powinnaś robić. Z pewnością nie jest wskazane odstawienie wszystkich form aktywności, ale w większości przypadków pojawią się jakieś sugestie dotyczące tych ćwiczeń, których dla bezpieczeństwa dziecka i swoje wygody nie powinnaś wykonywać. Wiele zależy od tego, jaki miałaś stosunek do ćwiczeń przed ciążą – sportsmenki mogą utrzymywać wysoką aktywność przez cały okres ciąży, ale zwykle zalecane są pewne ograniczenia).

Seks w ciąży

W tym czasie zmieni się także Twoje libido, choć może lepiej byłoby powiedzieć, że będzie się zmieniało jak w kalejdoskopie: jeśli Twój partner nie pospieszy się z grą wstępną, to może już Ci przejdzie – to normalne, dlatego ważne jest, żebyście ze sobą o tym rozmawiali, bo seks, choć nadal możliwy i bezpieczny, musi sprawiać przyjemność, a ta pojawi się tylko wtedy, kiedy Twój partner zrozumie Twoją sytuację.

10 tydzień ciąży
5 (100%) 1 głos[ów]