1 i 2 tydzień ciąży

O dwóch pierwszych tygodniach ciąży, które, nawiasem mówiąc, ciąży w zasadzie nie obejmują, należy mówić zawsze łącznie. Tak naprawdę jest to czas, kiedy Twój organizm dopiero przygotowuje się do ciąży, a pierwszy tydzień zaczyna się liczyć od miesiączki.

Jak obliczyć datę zajścia w ciążę?

Sposób obliczenia dat w przypadku ciąży wynika z bardzo prozaicznej przyczyny – tak naprawdę nie da się w sposób precyzyjny określić, w którym dniu doszło do zapłodnienia, więc trzeba z równych względów wyznaczyć pewien uniwersalny sposób liczenia. Jest nim właśnie potraktowanie jako 1. tygodnia ciąży tego, który następuje po krwawieniu miesięcznym. Dlaczego właśnie tak? Właśnie w tym okresie organizm przygotowuje się do przyjęcia zarodka – ściana macicy staje się grubsza, poprawia się jej ukrwienie, zmienia się gospodarka hormonalna, aby przyszłe dziecko mogło skutecznie zagnieździć się w naskórku macicy.

Kiedy jajeczko zostanie uwolnione, może dojść do zapłodnienia. Czy do niego dojdzie, nigdy z góry nie wiadomo, ale jeśli planujesz ciążę, to powinnaś już na tym etapie zadbać o wyeliminowanie z życia używek, a także poprawę ogólnego stanu zdrowia. Dzięki temu zapłodnione jajeczko trafi od razu w najlepsze dla siebie, bezpieczne miejsce. Sam moment zagnieżdżenia jest całkowicie bezobjawowy – są to procesy, które przebiegają w skali jednej lub kilku komórek, więc pozostają niezauważalne. Pierwszym widocznym objawem będzie prawdopodobnie brak kolejnego krwawienia (warstwa macicy się nie złuszczy, jeśli będzie się w niej znajdowało zagnieżdżone jajeczko, a na tym etapie już właściwie płód, choć wciąż w żaden sposób nieprzypominający kształtem człowieka).

Czy na pewno jestem w ciąży?

Jako że nadal nie możesz mieć pewności, czy już jesteś w ciąży, dla zdrowia ważne jest przyjęcie założenia, że tak: jeśli przyjmujesz leki, upewnij się, że są one bezpieczne dla dziecka, jeśli dotąd zaniedbywałaś aktywność fizyczną, podejmij ją na nowo, przejdź na bardziej urozmaiconą dietę, nie zapominając o koniecznością przyjmowania nieco większych dawek kwasu foliowego. Możesz od razu zacząć poszukiwania ginekologa, który zaopiekuje się Twoim nienarodzonym dzieckiem. Nawet jeśli okazałoby się, że do zapłodnienia nie doszło, te zmiany na pewno Ci nie zaszkodzą, a pierwszy tydzień ciąży przesunie się o kolejny miesiąc – tak, tak: ciąża to ciągłe oczekiwanie.

1 i 2 tydzień ciąży
5 (100%) 1 głos[ów]